‘Martwe drewno’ to tytuł jednego z przystanków na trasie ścieżki przyrodniczej w Słowińskim Parku Narodowym w Obwodzie Ochronnym Rąbka. Zastać tu możemy drzewa we wszystkich stadiach rozwoju i dekompozycji, ze szczególną reprezentacją odpowiadającą za etap starczy i martwego drewna. Drzewa powalone w wyniku naturalnych zdarzeń stanowią nowe siedlisko dla rosnących w lesie roślin. Rozpoczyna się powolny etap sukcesji pnia, w którym dużą rolę odgrywają mchy.

Inna jest jakość martwych, a stojących drzew, od tych, które czas powalił już na ziemię. Rośliny usadowione na grzędzie z odłamanego konaru, czy wywrocie będą miały bliżej do promieni słonecznych, o które trudno w gęstym lesie.

Wszystkie etapy umierania drzewa sprzyjają zarówno niezliczonej grupie owadów, jak i innym gatunkom. Chrząszcze, które żerowały w jeszcze żywych drzewach pozostawiają z czasem substrat dla innych stworzeń np.: mrówek, larw trociniarki czerwicy (motyl), złotolitek (błonkówka), bielników (błonkówka).

Rośliny i owady to część bardziej złożonego świata związanego z martwym drewnem. Uzupełniają je w dużej liczbie grzyby i śluzowce. Oprócz znanych nam reprezentantów pojawiają się także takie, dla których tego typu podłoże jest preferowane lub których istnienie jest uzależnione od martwego drewna.
