Duże naturalne obiekty – formy ukształtowania terenu składają się z mniejszych elementów. Stoki wzgórza, skalna ściana, czy dno morza usiane mogą być kotlinkami, żłobkami, grzędami … . Formy te stanowią na swój sposób ich ozdobnik, a dla organizmów żywych mikrosiedlisko. W Słowińskim Parku Narodowym przykładem mikrorzeźby terenu są ripplemarki wydmowe, zwane inaczej zmarszczkami wiatrowymi.

Pod wodą też mogą powstawać ripplemarki, ale przy udziale innej siły – falowania. Każdorazowo ich układ jest podobny. Jest to zbiór liniowo ułożonych wałeczków lub wzgórków piasku.

Ich przebieg jest efemeryczny, czyli podatny na zmiany kierunku wiatru lub kąta płynących fal, dlatego ciekawe są znaleziska z Polski i ze świata ukazujące rzeźbę dna morskiego z zamierzchłej przeszłości – sprzed setek milionów lat. Z przykładem megaripplemarków można spotkać się w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, który położony jest w niecce dawnego kamieniołomu wapieni triasowych Sodowa Góra. Na specjalnie przygotowanej trasie ścieżki edukacyjnej obejrzymy tu między innymi odsłonięty fragment dawnego dna morskiego z przekształconymi i utrwalonymi w skałę litą (zlityfikowanymi) dawnymi zmarszczkami falowymi.
