Nasz „Tydzień Liczenia Motyli” już minął, a wśród jej uczestników pojawiało się więcej pytań niż odpowiedzi. Jak rozpoznać poszczególne osobniki? Gdzie obserwować motyle? Jakie rośliny sprzyjają motylom? Część niewiadomych udało nam się już rozwiązać. Dziś pora rozwikłać kwestię roślin. Na to ostatnie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo motyle mają dość szerokie spektrum jeśli chodzi o dietę. Mimo wszystko dzięki obserwacjom udaje się uchwycić szereg ich preferencji żywieniowych.

Larwy motyli – gąsienice żywią się materią roślinną, głównie liśćmi. Podobno w tym stadium zjadają więcej niż słoń (uwzględniając proporcje i masę ciała w stosunku do ilości pobieranego pokarmu).


Dorosłe motyle związane są za to z nektarem kwiatów. Przez to wielu utożsamia motyle z kwitnącymi roślinami i kolorowymi płatkami. Zarówno młode, jak i dorosłe motyle; ćmy, czy motyle dzienne możemy przywabić do ogrodu poprzez nasadzanie określonych roślin. Tak naprawdę czasem wystarczy ograniczyć koszenie, by na trawach mogły rozwijać się młode gąsienice powszelatków m. in. karłątki, rusałek np. osadnik aegeria, polowiec szachownica, przestrojnik trawnik i jurtina. W Słowińskim Parku Narodowym w trakcie roku, dość widowiskowe jeśli chodzi o atrakcyjność wśród motyli, są okresy kwitnienia wierzby iwy, sadźca konopiastego, czy ostrożenia polnego.
